Довідкова інформація

Для безпечної експлуатації водогрійного обладнання необхідно придбати та встановити запобіжний клапан для бойлера, що захищає побутовий прилад від стрибків тиску в системі холодного водопостачання. Крім цього даний клапан називають ще й зворотним, тому що він не дає воді витікати назад із накопичувальної ємності у разі її аварійного відключення.

Тому у разі відсутності води у системі холодного водопостачання ви можете не турбуватися за збереження електронагрівального елемента. ТЕН не залишиться "сухим" і не перегорить. Наявність запобіжного клапана дозволить вам легко злити воду з бойлера, якщо треба буде почистити ємність від накопичених відкладень у процесі нагрівання води або замінити ТЕНу, що відслужила свій термін. Справний запобіжний клапан здатний забезпечити тривалу та стабільну роботу накопичувальних бойлерів.

Захистні функції запобіжного клапана

У процесі нагрівання води накопичувальному баку водонагрівача відбувається збільшення її обсягу. У замкнутій системі, згідно із законами термодинаміки, з підвищенням температури речовини зростає і рівень тиску. Для здійснення контролю за величиною температури води в бойлерах виробники встановлюють на вироби терморегулятори і термостати. Якщо дані пристрою вийдуть з ладу, то станеться закипання води в баку, що призведе до відчутного підвищення тиску та ще більшого розігріву рідини. Лавиноподібне перебіг описаного процесу призведе до утворення тріщини в стінках накопичувальної ємності, через яку виллється деяка частина гарячої води. Звільнене місце відразу заповниться холодною водою, що надходить з водопровідної системи. Це призведе до моментального закипання всієї рідини в баку, що супроводжується виділенням величезної кількості пари і, як наслідок, вибух ємності, що розпирається під його впливом. Редукційний клапан не дозволить тиску перевищити допустимі значення шляхом скидання частини рідини в каналізаційну систему. Крім забезпечення цілісності обладнання при виникненні критичних ситуацій запобіжні клапани виконують ще кілька важливих функцій, до яких можна віднести: недопущення повернення нагрітої води з бойлера у водопровід; згладжування стрибків тиску холодної води на вході в бак водонагрівача, що запобігає виникненню гідроударів; скидання надлишків рідини з бака в момент критичного підвищення показників температури та тиску; предоставление возможности слива воды из накопительной емкости водонагревателя для планового проведения профилактического обслуживания и необходимого ремонта. Клапаны, которые выпускают производители в настоящее время, могут иметь разнообразную конструкцию. В комплект вместе с основным изделием могут входить манометры, различные запорные вентили и др. При выборе предохранительного клапана для бойлера следует учитывать тот факт, что приобретаемое устройство должно соответствовать параметрам эксплуатирующейся системы горячего водоснабжения в доме.

chema klapan

Як працює такий клапан?

Запобіжний клапан бойлера виконує функції та зворотного клапана, що відбивається на його конструкції. Схематично виріб можна представити як два тонкостінних циліндра, розташованих по відношенню один до одного під прямим кутом, що мають різні розміри, наділених загальною робочою порожниною. Якщо подивитися всередину циліндра більшого розміру, можна побачити встановлений там зворотний клапан, в конструкцію якого входить тарілка, пружина і сідло, виточене в корпусі виробу. Різьблення, нанесене по обидва боки цієї частини захисного приладу, дозволяє приєднувати його до вступного патрубка електробойлера. Усередині циліндра меншого розміру також міститься запірний пристрій, аналогічний по конструкції описаному вище зворотному клапану, і відрізняється від нього лише наявністю жорсткішої пружини. У більшості моделей запобіжних клапанів є функція регулювання тиску відкриття, що здійснюється шляхом зміни ступеня стиснення пружини. Дренажний отвір знаходиться безпосередньо за замикаючим механізмом. До цього отвору рекомендують приєднувати прозору трубку, що дозволяє спостерігати за водою, що скидається з бака. Діє запобіжний клапан за таким алгоритмом. При відкритому положенні крана, вмонтованому на вступній магістралі, вода безперешкодно проходить у ємність крізь отвір, що у результаті відтягування тарілки. зворотного клапана від сідла. При цьому до дренажного отвору рідина доступу не має, тому що запобіжна пружина має жорсткість, розраховану на більш високий тиск проти водопровідним значенням цієї величини. У момент повного заповнення бойлера відбувається вирівнювання рівня тиску в баку та магістралі, через що зворотний клапан закривається. Збільшення температури нагрівається води в накопичувальній ємності викликає зростання сили тиску на тарілку зворотного клапана, яка ще міцніше притискається до сідла. Тому повернутися нагріта вода в труби холодного водопостачання вже не може. Коли користувачі починають витрачати гарячу воду на побутові потреби, тиск усередині водонагрівача починає падати і досягає значення меншого, ніж водопровідна величина. У цей момент тарілка віджимається від сідла та починається процес наповнення бака водою. Якщо станеться поломка терморегулятора, то почнеться безконтрольне зростання температури, яке спричинить підвищення тиску до критичного рівня. Ось тут у результаті стиснення пружини запобіжного клапана з'явиться можливість відтоку зайвої рідини через дренажний отвір в систему каналізації через прозорий шланг.

klapan

Перетрата електроенергії без зворотного клапана

Система гарячого водопостачання з водонагрівачем може функціонувати без запірного клапана, але тоді у разі зростання тиску гаряча вода буде видавлюватися в магістраль, що подає. Це спричинить перевитрату електроенергії, адже приладу доведеться гріти більшу кількість води. Зайві намотані кіловати потрібно буде сплатити, що не додасть радості власнику квартири чи будинку. Окрім фінансової сторони справи є ще й практичні незручності. Адже замість холодної води із кранів може побігти тепла вода. Ці проблеми треба приплюсувати до тих мінусів, описаних вище. Тому не погоджуйтесь на монтаж водонагрівача без встановлення запобіжного клапана. Вартість цього латунного виробу незрівнянна з витратами на покупку бойлера.